Program

DOK PRO Program Dokumentalny

Info

Zadaniem Programu Dokumentalnego jest zapewnienie profesjonalnych warunków dla realizacji filmów – niekoniecznie debiutanckich, choć do tej pory filmy realizowane w Szkole Wajdy były często pierwszymi filmami uczestników.

DOK PRO adresowany jest do absolwentów szkół filmowych i innych artystycznych, filmowców-amatorów, dziennikarzy i fotografików, którzy mają już doświadczenie z realizacją filmów.

 

ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO POŚWIĘCONY PROGRAMOWI I ZASADOM REKRUTACJI NA KANALE YOUTUBE WAJDA SCHOOL AND STUDIO (kliknij w obrazek)

                                      

Nie uczymy podstaw, nie zaczynamy od abecadła filmowego, ale rozwijamy projekty i produkujemy  filmy uczestników. Sesje mają charakter dialogu: uczestnicy i tutorzy wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla konkretnych projektów filmowych na każdym etapie – od dokumentacji i developmentu, aż po postprodukcję.

Naszym zdaniem sens filmu dokumentalnego nie polega na opisywaniu rzeczywistości, ale na jej interpretacji. Film dokumentalny bierze się ze zderzenia rzeczywistości z indywidualnością autora: z jego przemyśleniami, intensywnością patrzenia, z jego wrażliwością i intuicją. Twoje życie wewnętrzne jest takim samym elementem rzeczywistości, jak ten, z którym się zetkniesz, robiąc film.

Dlatego interesuje nas: Twoja umiejętność zobaczenia w rzeczywistości tego, co dla Ciebie najważniejsze; Twój autorski punkt widzenia; Twoja zdolność znalezienia optymalnych środków wyrazu. Naszym zadaniem jest tylko pomóc Ci wyrazić się najpełniej poprzez otaczającą nas rzeczywistość.

Marcel Łoziński, Jacek Bławut, Vita Żelakeviciute

W ramach programu zostało zrealizowanych ponad 50 filmów dokumentalnych, które wygrywają nagrody i są pokazywane na festiwalach całym świecie, wśród nich m.in. Berlinale (Rendez-vous), Karlowe Wary (Przyrzeczona),  IDFA (Viva Maria!) czy DOKLeipzig (Na północ od Kalabrii,. Joanna czy Niewiadoma Henryka Fasta), nominacja do nagród Europejskiej Akademii Filmowej (Paparazzi). Program do tej pory ukończyli m.in.: Bartek Konopka, Marcin Sauter, Maciej Cuske, Marta Minorowicz, Grzegorz Zariczny i inni.

Program jest organizowany przez Fundację Szkoła Wajdy oraz dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.